7. november 2014

PRIHAJAJO HRVATI

Vodilna hrvaška družba za varovanje Sokol Marić je odprla podjetje v Sloveniji. Družba, ki je v svoji dejavnosti največja na hrvaškem trgu, zaposluje skoraj 3500 ljudi in varuje tako Mercator kot Agrokor. Lastnik podjetja Zlatko Marić zatrjuje, da njihov prihod nima nobene povezave z Agrokorjem in Mercatorjem.

Prvotni naslov Sokol Marića v Sloveniji je bil v Krškem na ulici Narpel 31, kmalu po ustanovitvi pa je bil sedež podjetja prenesen na Dalmatinovo 2 v Ljubljano. Na slovenskem trgu zasebnega varovanja sta ob napovedi prihoda podjetja Sokol Marić zavladala nemajhna negotovost in vznemirjenje, saj so slovenska podjetja za varovanje prihod Hrvatov takoj povezala z Agrokorjevim prevzemom Mercatorja in s tem posredno nevarnostjo izgube posla. Sokol Marić namreč varuje Agrokorjeve in Mercatorjeve trgovine na Hrvaškem. 

Lastnik podjetja Zlatko Marić je za medije večkrat izjavil, da ustanovitev podružnice v Sloveniji nima nobene povezave z Agrokorjem. Kot je dejal, res poslujejo z Agrokorjem na Hrvaškem in sta z njegovim lastnikom Ivico Todorovićem prijatelja, vendar to nikakor ne pomeni, da so dobili delo v Mercatorju v Sloveniji in da so prav zaradi tega ustanovili slovensko podružnico. »Če ne bomo ponudili odličnih storitev, pri Todoroviću prav gotovo ne bomo v prednostnem položaju zgolj zato, ker se pač poznava,« je dejal Marić.

Na licenco še čakajo

Z Ministrstva za notranje zadeve RS so nam na naše vprašanje odgovorili, da so oktobra letos prejeli vlogo podjetja Sokol Marić varovanje, d. o. o., za izdajo več vrst licenc na področju zasebnega varovanja. Vloga je trenutno v obravnavi, zaradi natančnega postopka preverjanja pa ni mogoče napovedati, kdaj bo ta končana. S sedeža podjetja Sokol Marić v Zagrebu so nam sporočili, da še vedno čakajo na zaključek postopka za izdajo licence, zato še niso začeli zaposlovati, bodo pa takoj, ko dobijo ustrezno dovoljenje. Govorice, da že na veliko zaposlujejo, tako niso točne.



Prvi primer širitve podjetja zunaj meja Hrvaške

Ustanovitev podružnice v Sloveniji je za podjetje Sokol Marić prvi primer širitve podjetja zunaj meja Hrvaške, Marić pa zatrjuje, da se že več let pripravljajo na širitev v regiji in proti zahodu. Uresničevanje načrtov je upočasnila kriza na Hrvaškem, po njegovih besedah pa je slovenski trg varovanja zakonsko veliko bolje urejen kot hrvaški; cene storitev so precej višje, roki za plačila pa krajši.

Na izraze strahu slovenskih podjetij za varovanje pa odgovarja, da se je neumno bati konkurence in da ima podjetje Sokol Marić sklenjene pogodbe z več kot 90 odstotki slovenskih podjetij, ki delujejo na Hrvaškem. 

Marić zagotavlja, da ima s podružnico v Sloveniji velike načrte. Kot pravi, v naši državi posluje deset zelo močnih podjetij za varovanje, sam pa načrtuje, da bi se njegovo že prihodnje leto prebilo med prvih pet. Na trgu namerava ponuditi celoten paket varovanja, v posle naj bi vložil skoraj štiri milijone evrov.

Še pred koncem leta namerava Sokol Marić svoje posle razširiti še v Srbijo, kar naj bi mu omogočilo skorajšnje sprejetje ustreznega zakona. Širitev v BiH, Črno goro in Makedonijo ga za zdaj ne zanima, zelo pa si želi vstopiti na trg zasebnega varovanja v Avstriji. 

Slovenska zbornica si ne želi zniževanja kakovosti storitev

Branko Slak iz zbornice za zasebno varovanje pravi, da so na zbornici z vstopom hrvaškega podjetja Sokol Marić na slovenski trg seznanjeni predvsem iz medijev, in sicer tako slovenskih kot hrvaških. Ker so informacije o poslovanju in dejavnosti navedene družbe, kot je razbrati iz medijev, zelo različne, so seveda na to pozorni, saj jim ne sme biti vseeno za strokovno delo, kakovost varnostnih storitev, vrednote, ki jih goji in zagovarja zbornica, in ne nazadnje za zaupanje naročnikov.

Dodaja, da slovenski trg zasebnega varovanja danes kljub vsem težavam, ki spremljajo panogo, dobro deluje in naročnikom zagotavlja glede na njihove zahteve in potrebe ustrezno kakovost. Prav zaradi tega si ne želijo, da bi se ta dosežena raven kakorkoli zniževala. 

Veliko družb se bojuje za preživetje na trgu

Realnost na trgu zasebnega varovanja v Sloveniji pa je takšna, da je ponudnikov storitev zasebnega varovanja veliko (okoli 140 licenciranih družb), ki se v razmerah močne konkurence borijo za naročnike tako, da cene storitev padajo. »Zato se veliko družb za zasebno varovanje zgolj bojuje za preživetje na trgu, saj glede na to, da je varovanje delovno intenzivna panoga, skoraj celotni zaslužek namenjajo pokritju zakonsko določenih obveznosti iz delovnih razmerij, delež za razvoj pa je vedno manjši,« še poudarja Slak.

Robert Pistotnik, lastnik Sintala – zaposluje več kot 900 ljudi, je največji na tem trgu pri nas in med drugim varuje Mercator – pa je za medije izjavil, da prihoda tekmeca iz Hrvaške, ki ga kot novega igralca na trgu ne pozna, ne komentira, je pa opozoril, da mu ne bo z rožicami postlano.

Vir: http://www.delo.si/novice/kronika/na-trg-zasebnega-varovanja-prihajajo-hrvati.html

23. maj 2019

To je tako ko so interesi lastnikov pred poštenim plačilom za opravljeno delo.

Varnostnik pri potniku ni odkril sumljive naprave

Varnostnik pri potniku ni odkril sumljive naprave

1. januar 2018

Novo leto je neznanec
prav lepo ga bo spoznati
pa ne prevec pricakovati
staro leto je minilo
ne oziraj se nazaj
novega pa ne priganjaj
presenetiti se daj!
(S. Makarovic)

30. september 2017

"S čim naj se brani in zavaruje, ne samo svoje življenje, ampak življenja vseh drugih obiskovalcev in udeležencev zabave? Varnostnik intervent je sicer lahko oborožen, a z orožjem ne sme na javno prireditev in v gostinski lokal. Čemu potem nosi...  

Ali smo varnostniki bolj ogroženi od... ? - MBREPORT.si

23. september 2017

Sindikat Zasebnega varovanja Slovenija - KS 90 shared a link.

Ugašajo znamko Varnost Maribor

Ugašajo znamko Varnost Maribor

3. september 2017

Varnostniki znebite se strahu in se nam pridružite!!!!

Deset let po tragediji v Globalu: spremenilo se ni nič

25. februar 2017

Čestitke varnostnikom za opravljeno delo na derbiju v Ljudskem vrtu !!!

23. december 2016

Zakaj nas to ne preseneča. Delodajalci plačajte varnostnike spodobno in teh dejanj ne bi bilo...

Varnostnika preprodaja orožje po temnem spletu

14. november 2016

Potrebno je končno reči bobu bob...!

SINDIKAT: Primer Varnosti Koper naj bo opozorilo vsem delodajalcem | Regional Obala na najdi.si novicah

11. november 2016
Timeline Photos

Timeline Photos

Varnost Koper: ovadili lastnika in dva direktorja

Koprski kriminalisti so zaradi kršenja pravic delavcev in goljufive povzročitve stečaja nekdanje družbe Varnost Koper ovadili nekdanjega direktorja Varnosti Norberta Gašperja, zadnjega lastnika Mateja...  

11. november 2016

Dobljena bitka, a vojna še zdaleč ne...

Varnost Koper: ovadili lastnika in dva direktorja